Гръцкият президент Папуляс: „Г-н Шойбле обижда страната ми!” - 16.02.2012
Тонът между Берлин и Атина става все по-груб.
Поради твърдото поведение на Германия относно дълговата криза гръцкият президент Каролос Папуляс застана твърдо срещу германския финансов министър ШОЙБЛЕ:
(видео: www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,815582,00.html )
„Не мога да приема, г-н Шойбле да обижда моята страна”, каза Папуляс видимо раздразнен.
„Кой е господин Шойбле, че ще оскърбява Гърция? Кои са холандците? Кои са финландците?”, добави 82-годишният президент в сряда по време на обед с министъра на отбраната и главните представители на военните.
„Ние винаги сме били горди не само при защитата на нашата свобода, но и на тази на Европа”, отбеляза Папуляс, който на младини се е борил срещу германските нацистки окупатори на Гърция. По-късно той е следвал право в Мюнхен и Кьолн и говори отличен немски.
Във връзка с драматичното финансово положение Папуляс съобщи, че се отказва за неопределен срок от своята заплата. По данни на гръцкото финансово министерство годишната заплата на президента е около 85 000 евро.
Демонстранти изгориха немски знамена.
И в гръцкото население нараства недоволството от исканията на Германия. Освен изгарянето на немски знамена, вестниците показват фотомонтаж на федералната канцлерка Меркел с нацистка униформа. Сега вече и политици открито изразяват своето разочарование: министърът на финансите Евангелос Венизелос обвини в сряда неопределени „сили в Европа”, че се опитват да изгонят страната му от евро-зоната.
Шойбле нападна преди всичко гръцките консерватори, а именно, че Неа Демократия с шеф Антонис Самарас не се обявявала достатъчноза необходимите стъпки за спасяване на страната от банкрут (по предаване на SWR в сряда). Немският финансов министър добави: „Аз и сега не съм сигурен, дали всички в политическите партии на Гърция съзнават своята отговорноаст за тежкото положение на страната си.” Той предложи предвидените за април избори евентуално да бъдат отложени.
И премиерът на Италия Марио Монти предупреди за опасните напрежения и отвращения в евро-зоната. Според него е погрешно страните-членки да се делят на „добрите’ и „лошите” – това каза той пред европарламента в Страсбург.