Светла годишнина за варненци – 62 години от преименуването на града
Ето какво четем на първата страница на в. РАБОТНИЧЕСКО ДЕЛО, 16 декември 1949 година:
ВАРНЕНЦИ ЖЕЛЯТ ГОРЕЩО ТЕХНИЯТ ГРАД ДА НОСИ ИМЕТО НА СТАЛИН
Варна, 15 декември (По телефона).
Днес в големия корабостроителен завод „Г. Димитров”, във фабриките „Хр. Ботев”, „Първи май”, „Черно море”, „Метал”, „Вулкан” и др. се състояха тържествени събрания за отчитане съревнованието в чест на 70-годишнината на другаря Сталин. На тях работниците направиха предложения по случай славната годишнина на великия Сталин Варна да носи неговото име.
По повод предложението на трудещите се днес, в 17 ч., в салона на Народния театър се състоя тържествено заседание на ГНС, съвместно с членовете на Гр. К-т на БКП и в присъствието на хилядно гражданство. Заседанието бе председателствувано от др. Ст. Павлов, първи секретар на Окръжния комитет на БКП, който изложи искането на варненските трудещи се за преименуването на града.
Решението на ГНС бе посрещнато от варненското гражданство с бурни ръкопляскания, „ура” и нестихващи скандирвания „Сталин, Сталин, Сталин”. Избрана бе делегация, която да предаде решението на Градския народен съвет и да помоли правителството и Президиума на ВНС да бъде утвърдено искането на трудещите се.
___________
Следобед на 20 декември 1949 г., пред присъстващите на площад "Независимост" 40 хиляди души било прочетено постановлението на Министерския съвет, с което градът вече се казвал Сталин.
Не след дълго на входа на Морската градина е издигнат паметник на патрона на града.
Минава време, пленумите на КПСС и БКП от 1956 г. отчитат поредна грешка и с указ на Президиума на Народното събрание на 20 октомври 1956 г доскорошното име се връща.
След шест години паметникът е демонтиран, но все още по старите варненски улици могат да се видят капаци на канализацията, произведени в гр.Сталин.
Благодарствено стихотворение към великит...
Източници за проучване на престъпленията...