Китай ще построи 60 атомни електростанции в близките 10 години
核电利好接踵而至 据称未来10年中国要建超60座核电站
Пекин, 22.09.2016
Заместник-директорът на Китайската държавна компания за ядрено-енергетични технологии (SNPTC) Джен Мингуан в петък на Симпозиум на Световната ядрена асоциация в Лондон заяви, че Китай планира в близките 10 години да построи в страната 60 нови атомни електростанции, като през близките 5 години ще бъде завършено строителството на 30 ядрени реактори, а в следващите 5 години – остналите.
В същото време Китай стои пред проблема за недостиг на географски ресурси за АЕЦ. Поради високите изисквания за безопасността на АЕЦ, на етапа на избор на местоположение на проект от атомната енергетика, освен разглеждане на географското местоположение, сейзмичната обстановка инженерната геология и други природни фактори, е необходимо да се отчитат и такива социални и екологични фактори като границата на приръста на въвлеченото население, условията за екстрена евакуация, утилизацията на радиоактивните отпадъци и т.н., което прави съответните ресурси за строителство на АЕЦ крайно дефицитни.
Освен всичко посочено, доколкото в Китай понастоящен не се провежда строителство на вътрешни обекти на ядрената енергетика, то ситуацията с местоположението на крайбрежните АЕЦ стана по-напрегната. В първата група нови АЕЦ CNNC(China National Nuclear Corporation) включва 2 нови ядрени реактора в Санмън (провинция Джъдзян); очаква се, че в началото на следващата година „Westinghouse“ ще завърши поставянето на 2 реактора AP1000. SNPTC планира да построи 2 ядрени реактора в град Хайян (провинция Шандун), а "Westinghouse" ще отговаря за монтажа там на 2-та реактора AP1000. CNNC планира също строителството на 2 ядрени реактора в Луфън (провинция Гуандун).
Немалко крайбрежни провинции вече са включени в картата на местната икономика за плана на „13-та петилетка“ като основни пунктове в развитието на ядрената енергетика, при което основно място заемат провинциите Гуанси, Фудзян, Ляонин, Джъдзян и др.
Към септември 2016 атомната енергетика на Китай (без Тайван) притежава 36 действащи промишлени ядрени реактора, разположени в 16 АЕЦ, със сумарна мощност 31,4 гигавата. В момента на стадий строителство са 20 блока.
Активното развитие на атомната енергетика представлява част от мерките, предприемани от правителството за поправяне на екологичната ситуация, предизвикана от масовото използване на елекроцентрали на въглища. Заедно с ветровата и слънчевата енергетика, а и с модернизацията на въглищните електроцентрали, атомната енергетика е призвана да реши проблема с качеството на въздуха в промишлените райони на Китай.
Китай има 2 основни предприятия на атомната енергетика – Китайската национална ядрена корпорация, работеща основно в Североизточен Китай и Китайската Гуандунска ядреноенергетическа група, която действа главно в Югоизточен Китай.
КНР участва също с около 1 млрд евро в развитието на термоядрени реактори в рамките на участието си в международния проект ИТЕР.
Първата АЕЦ в Китай е пусната в действие през 1970 г.
През 2013 г. в провинции Ляонин е въведена с първия си блок в експлоатация АЕЦ „Хунянхъ“, която ще използва за пръв път технология за опресняван е на морска вода за получаване на охлаждащата течност.