Моето участие в една дискусия относно немската ЛЕВИЦА
(цялата дискусия на немски – тук: http://iliaganchev.blog.bg/politika/2012/08/03/diskusiia-vyv-feisbuk-otnosno-levicata-disskussion-im-facebo.985245 )
. . . . .
Red Blue:
"Голяма криза” днес означава преди всичко краят, при който досегашният икономически и обществен ред все още е в състояние да остане облечен в старите си дрехи. МАРКС ГО Е ФОРМУЛИРАЛ НАЙ-ДОБРЕ:
„Една обществена формация никога не загива, преди да са се развили всички производителни сили, за които тя е достатъчно широка, както и нови по-високи производствени отношения никога не заменят старите, преди материалните условия за тяхното съшествуване да са узрели вече в скута на старото общество. Ето защо човечеството винаги си поставя само такива задачи, които то може да реши, тъй като погледнато по-точно винаги ще откриете, че самата задача възниква само, когато материалните условия за нейното решение вече са налице или най-малкото са в процес на формиране.”
Тази пронизана с дълбочина мисъл Ленин за съжаление е пренебрегнал – една страна, която в определен смисъл е живеела още във феодализма, е трябвало според неговото мнение да дава в известен смисъл пример на капиталистически развити страни! Това естествено не е можело да стане и можеше да завърши само така, както се случи през 90-те години... Ако Ленин в своята книга „Империализмът – новият стадий на капитализма” (150 страници) беше се замислил малко по-иначе и икономически по-задълбочено, биха се поставили други задачи в полуфеодалната Русия. За щастие сред европейските социалисти по онова време (първата четвърт на 20 век) е имало една личност – Роза Люксембург, която в своята аналитична книга „Акумулацията на капитала” (500 страници) е написала забележителен анализ и заключения за общественото развитие!!! И това – 3 години преди ленин, още през 1913 г. По-късно бащата на всички народи, Йосиф Джугашвили, е заповядал, след 1936 г най-съществените й книги да бъдат предадени на огъня ...