Сара Вагенкнехт - 21.02.2012 – НЕ НА ВТОРИЯ ПАКЕТ ЗА СПАСЯВАНЕ НА БАНКИТЕ (Sahra Wagenknecht -Nein zum zweiten Bankenrettungspaket)
"Вторият така наречен пакет за спасяване на Гърция е в действителност продължение на скандалното спасяване на банките и частни кредитори. Населението на Европа поема разходите и рисковете. Историческият опит показва, че частните кредитори би трябвало да отпишат дълга си до 90 процента. Те обаче се отказват само от 53,5%. Това съответства на един подарък от 75 милиарда плюс лихвените плащания. Абсурдно е, че това трябва да им бъде подсладено още и с един гигантски „връх на сладоледа” от 30 млрд. ", заяви Сара Вагенкнехт във връзка с резултатите от евро-срещата на финансовите министри в Брюксел. Първата зам.председателка на фракция ЛЕВИЦАТА в Бундестага казва по-нататък следното:
„Нито един цент от новия 130-милиарден пакет за спасяване на банките няма да отиде в полза на гръцкото население. Тъкмо обратното. То ще бедства от катастрофалните последици на диктуваната политика на икономии. Освен това гръцката демокрация ще бъде демонтирана чрес натиск отвън.
По-специално, германското правителство постоянно поднася нови предложения, насочени към ограничаване на гръцкия суверенитет.
Левицата настоява за незабавен край на тази катастрофална политика. Иначе фалитът на Гърция няма да бъде задържан също и с втория т.н. помощен пакет. Страната не може да се измъкне от дълговете. Диктатите за икономии трябва незабавно да бъдат прекратени. Финансирането на публичните бюджети в евро-зоната трябва да преминава през една публична европейска банка, която съответно да получава лихвеноблагоприятни кредити от ЕЦБ.
Държавните дългове трябва драстично да бъдат снижени чрез строго рязане на дългове и облагане в рамките на Европа за имуществата на милионерите. В случая с Гърция държавата трябва да бъде освободена от 75 % от нейния дълг. Финансирането на публичните бюджети продължително трябва да се постави на солидна основа чрез по-високо облагане на богатите и на големите концерни. Германия трябва да предприеме подходящи мерки за засилване на вътрешното търсене.”
