
За престъпната същност на английския империализъм, унижавал и ограбвал Китай от 1839 до 1949 и продължението днес
疑似圆明园虎鎣拍出365万 流失文物何时能“回家”
Пекин, 12.04.2018
За това отвратително минало съм разказал ясно в публикацията си от 2015 г. „Моята прогноза за близкото бъдеще на света - Част 1“
(http://iliaganchev.blog.bg/novini/2015/02/15/moiata-prognoza-za-blizkoto-bydeshte-na-sveta.1338610 ), а днес – за последното престъпно грабителско действие на Англия към Китай, извършено на 11 април 2018 г.:
Във Великобритания продадоха на търг китайска бронзова реликва, открадната от английските завоеватели от двореца Юанминюан.
Сутринта на 11 април в графството Кент на търга „Canterbury“ продадоха с наддаване за 410 000 британски фунта (около 3 600 000 юана) рядък съд във форма на тигър с названието „Хуин“ (虎鎣).
Реликвата представлява паметник на културата от парка Юанминюан (圆明园) и се отнася към последния период на династията Западна Джоу ( 1046 пр.Хр. - 770 сл.Хр.).
Китайското национално управление по проблемите на древните паметници на културата рязко осъди английскита търгова къща. Професионалният комитет по търговете с културни и художествени изделия при Китайската асоциация на аукционерите на свой ред заяви, че ще призове всички предприятия, занимаващи се с търгове на памятници на културата и историята, НИКОГА ДА НЕ СЪТРУДНИЧАТ С БРИТАНСКАТА АУКЦИОННА КЪША „Canterbury“.
Според съобщенията купувачът е придобил тази реликва чрез телефонно позвъняване. Както преди това е съобщила аукционната къща, понастоящем в целия свят има само 7 съда „Ин“ (鎣). Възрастта на продадения на търга “Хуин” е около 3000 години.
В този момент все още не е напълно доказано, че продаденият “Хуин” е загубеният паметник ан културата от двореца Юанминюан. Обаче, съгласно съобщението на портала www.thepaper.cn , заедно с културните ценности са били открити и писма от английския капитан първи ранг Хари Люис Еванс, предишния собственик на бронзовия предмет „Хуин“. В писмата подробно се описва участието на капитана в разграбването на парка Юанминан и кражбата на редица културни ценности.
Преди самия търг британският вестник „The Daily Telegraph“ публикuва статия под заглавие „Похитените реликви в едноетажната къща“, в която подробно е разказал на читателите си за ценния бронзов предмет от Китай. В статията се казва, че „Хуин“ e бил похитен от британската армия от Китай, а след това открит в една едноетажна къща в Кент.
Китайското национално управление по проблемите на древните паметници на културата е провело много контакти с английската аукционна къща и е поискало от нея да отмени продажбата, а също така да прекрати съответната реклама. На 9 април английската аукционна къща „Canterbury“ e отхвърлила всички искания на китайската страна. Продажбата се е състояла без изменения.
Допълнителна информация за английското престъпление в китайския дворец:
Юанминюан (圆明园, „Градина на съвършенната яснота“) e ограбен и разрушен от англичаните през 1860 г. парково-дворцов комплекс, разположен на 8 км от резиденцията на китайските императори „Забраненият град“, източно от запазения Летен дворец на император Цянлун (от Цинската династия).
Създаден започвайки през 1707 г. по заповед на император Канси.
По времето на Цянлун площта на градите е била 5 пъти по-голяма от размерите на Забранения град и 8 пъти по-голяма от Ватикана.
Летният дворец е бил разрушен от завзелите Пекин в края на Втората опиумна война англичани и французи. Скъпозенната сбирка от мрамор и други в двореца са били разграбени по нареждане на лорд Елджин. Участвалият в унищожаването Чарлз Джордж Гордън пише:
„Трудно можем да си представим красотата и великолепието на изгорения от нас дворец ... Ние унищожихме, подобно на вандалите, толкова ценности, че те не биха могли да бъдат възстановени и за 4 милиона. ...“ („The Making and Selling of Post-Mao Beijing“)
Виктор Юго в писмо до капитану Батлер от 25.11.1861 г. пише следното за Англия и Франция:
„Един ден двама бандити се втурнаха в Летния дворец. Единият го разграби, а другият го запали ... Единият от победителите си натъпка джобовете, а другият, гледайки го, си напълни сандъците; и двамата се хванаха за ръце и се върнаха доволни в Европа.“ (Un jour, deux bandits sont entrйs dans le Palais d"йtй. L"un a pillй, l"autre a incendiй... L’un des deux vainqueurs a empli ses poches, ce que voyant, l’autre a empli ses coffres; et l’on est revenu en Europe, bras dessus, bras dessous, en riant. – Виктор Юго, „Военната eкспедиция в Китай“ - Oeuvres complиtes de Victor Hugo. Actes et paroles. 2 / page 162.
Текстът на китайски:
疑似圆明园虎鎣拍出365万 流失文物何时能“回家”
2018年04月12日08:12
英国当地时间4月11号上午10点,也就是北京时间11号下午5点,疑似中国圆明园流失文物在英国坎特伯雷拍卖行拍卖。据外媒报道,这件“青铜虎鎣”以41万英镑(约合365万元人民币)成交,远远超出了最初20万英镑的最高估价。
疑似圆明园流失文物现身英国拍卖行
今年3月,一则“西周青铜器‘虎鎣’将在英国拍卖”的消息引起广泛关注。当时的消息指,这件文物将于当地时间4月11日在英国肯特郡坎特伯雷拍卖行(Canterbury Auction Galleries)进行拍卖。
记者在坎特伯雷拍卖行网站上注意到,这件青铜“虎鎣”的历史被认为可追溯至3000年前,估价约在12万镑至20万英镑之间(约合人民币110万至180万)。
拍卖方称,这件“虎鎣”因其器盖和出水口的老虎造型而得名。目前“鎣”类青铜器已知仅存世七件,除“虎鎣”和另一件“鎣”曾现身拍场,其余五件均为博物馆收藏,实属罕见。
拍卖行网站的信息还显示,这款稀有的西周时期的“虎鎣”青铜器,最早由英国海军上校哈里·刘易斯·伊万(Harry Lewsi Evans) 从圆明园劫走。
他在一封家信中称,自己曾参与洗劫圆明园,抢走的珍贵文物中包含青铜器等。该信函与这款青铜器一起被伦敦古董商阿里斯泰尔·杰布森(Alstair Gibson)发现。
消息传到中国国内后随即引起广泛关注。
当时,国家文物局即表示“在了解核实有关情况”。同时,相关部门负责人表示,国家文物局一贯反对并谴责买卖非法流失文物的行为,希望有关机构遵守相关国际公约精神,尊重文物原属国人民的感情,不买卖非法流失的文物,不以此类文物为名进行商业炒作。
. . . . . .
而上海博物馆原青铜部主任周亚在接受媒体采访时则认为,仅凭拥有者的信件与老照片,难以证明相关文物信息。信中只提到当时在圆明园中掠夺了青铜器,并非准确地说青铜器为“虎蓥”;是否为英国海军上校哈利﹒刘易斯﹒埃文斯(Harry Lewis Evans)后来的收藏也不得而知。
对此质疑,英国坎特伯雷拍卖行对媒体表示,该文物“百分之百是来自西周时期的铜器”,并再次确认“是来自圆明园的文物”。同时,拍卖行拒绝撤拍该“青铜虎鎣”。
