

ЗА МРЪСОТИЯТА, НАРЕЧЕНА „ПОЛИТИКА“
Регенсбург, 14.03.2018, коментар на развилнялата се мартенска кавга
През юли 1886 г. Стефан Стамболов пише следното във в. СВОБОДА:
„Какви хора бяхме тогава (1876г.) ние, които разклатихме и подкопахме цялата турска империя? Няколко горещи и екзалтирани патриоти, силни с вярата в своето право и свято дело, готови да умрат за идеята, която проповядваха; фанатици, които предпочитаха смъртта пред позорното робство и които пред нищо не се спираха, от нищо не се бояха само да се увенчае делото им със сполука…
Тогава ние с ненавист и омраза гледахме не само на турците, но и на немците, австрийците и англичаните, които високо викаха, че Русия не идва да ни освободи, а да ни пороби, завладее и погълне…
От тогава минаха 10 години и днес всеки разумен българин, всеки патриот, като вижда какво вършат русите в България, ще признае, че са били прави да ни предупреждават така…
Като разбрахме, че Русия иска да ни унищожи, да завземе земята ни, да погълне народността ни, да се намести в къщите ни, ние се сепнахме, събрахме силите си и се започна една страшна и непримирима дипломатическа война между нас и Русия.
Война между „освободители“ и „освободени“, между силния Голиат и малкия Давид…“
КАКВО МОЖЕМ ДА КАЖЕМ ЗА ТОВА ВЧЕРА, ДНЕС, УТРЕ?
Какво е имал предвид Стамболов с думите "какво вършат днес русите", които очевидно се отнасят за периода 1887-1894 г.??? Кои точно руси е имал предвид той - народа или царя?
Всъщност думите на Стамболов са били реакция през 1886 г. към действията на руския цар да отстрани Княз Александър Батенберг. Скоро след това Стамболов отива на Запад и докарва оттам Фердинанд фон Кобург-Гота, който пък 30 години след това докарва на България Националната катастрофа с орязване на териториите й на Запад, Юг и Североизток ...
Политиката по принцип е мръсна работа и Стамболов също се е изцапал доста в това занимание и страст!!!
Извод:
Държава, в която цари олигархия или диктатура, а народът общо взето спи,
· математикът трябва да се занимава с математика,
· историкът – с история,
· лекарят – с медицина,
· агрономът – със земеделие,
· инженерът – с техника,
· а по-алчният и по-мръсният – с политика ...
Що се отнася до народа, той не се нуждае от нареждания и манипулации, а от самозащита на своите интереси, които не са нито източни, нито западни, тъй като народът никога не е империалист, каквито се опитват да бъдат неговите постоянни владетели!
Послеслов:
Грешката на българите започнала след смъртта на Кубрат – 5 сина, 5 ненаситни партии не се понасяли и не се разбрали помежду си и хукнали в 5 посоки да завладяват света. Резултатът светът, изразявящ се в няколко империи, ги разбил и сега за повечето от тези наши предшественици говори пестеливо само археологията с епиграфиката ...
