Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
09.07.2016 18:43 - Героят на Франция генерал Де Гол – противникът на НАТО под американски контрол
Автор: iliaganchev Категория: Новини   
Прочетен: 2185 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

Героят на Франция генерал Де Гол – противникът на НАТО под американски контрол

През 1959 година бе създадена 5-тата Френска република, чийто президент от януари 1959 до април 1969 г. беше героят на Франция от борбата срещу хитлеристка Германия Шарл де Гол.

            На 18 март 1962 г. Президентът подписа Договорите от Евиан, които осигуриха на Алжир правото на референдум. Този референдум се състоя на 8 април 1962 г.

            От този момент нататък се засили политиката на „националната независимост“ и премахване на американския диктат-намеса във вътрешните работи на Франция.

            През 1962 г. Президентът поощри по-нататъшната независимост на Франция. Същата година той изрично се изказа за една Европа на отечествата. Към такава Европа френският президент искаше да спечели както страните от Европейското икономическо пространство (без Великобритания), така и Полша, Чехословакия, Унгария, Румъния, България и Гърция.

На 9 септември 1962 г. Де Гол произнесе в Лудвигсбург (ФРГ) забележителна реч към германската младеж. Тази рече се оказа крайъгълният камък за построяването на немско-германските отношения и решителна стъпка по пътя към сключването на германско-френския договор за приятелство от януари 1963.

            Де Гол осъди военната помощ на САЩ за Република Виентнам във войната й срещу Народна република Виетнам и поиска от САЩ в интерес на устойчив мир да изтеглят войските си от Виетнам.

През 1967 осъди израелския удар срещу Египет и продължителното окупиране на Ивицата Газа и Западния бряг на Йордан.

По времето на Де Гол Франция, някога близък съюзник на Израел, се сближи с арабския свят – особено с Египет, но също така и със Сирия и Ливан, наложи ембарго на въоръженията срещу Израел, като забрани снабдяванет она израелската армия с френски самолети „Мираж“.

До идването на Жак Ширак за президент на Франция (1995–2007) критичната към Израел, проарабска ориентация във френската външна политика остана като т.н. „голистка константа“.

            Още през 1958 г. Генерал де Гол отхвърли подчиняването на Френския Средиземноморски флот под НАТО-вско командване.

През 1964 г. Де Гол сложи край на американския проект за създаване на многостанни атомни въоръжени сили (MLF), които под международен контрол трябваше да бъдат въведени за Отбраната на Европа.

Две години по-късно Де Гол поиска структурни промени в НАТО и заплаши с напускането на Франция от организацията.

След един Ултиматум, в който искаше изтеглянето на войските на НАТО, респ. поставянето им под френско командване, ФРАНЦИЯ напусна на 21 февруари 1966 г. интегрираното военно командване на НАТО, но продължи членството си в този военен съюз. Тогава главната квартира на НАТО в Европа  SHAPE бе преместена от  Rocquencourt (Yvelines) в Mons (Hennegau, Белгия).

В официална нота правителството на Помпиду обяви евакуацията на 29 бази с 33 хиляди души личен състав от територията на страната.

            На 14 декември 1965 г. Президентът Де Гол декларира следното:

            „Eстествено можете да скочите върху стола като хлапак и да се разкрещите: Европа, Европа, Европа! Но това не води до нищо и не означава изобщо нищо.“

            Въпреки това критично отношение към нерационалните моменти в европейското единство, в рамките на своето управление той имаше амбициите да се създаде една Европа От Атлантика до Урал“, с което да се зачертае временната Желязна завеса.

            Една особеност на Де Гол беше това, че той систематично се опитваше да предотврати влизането на Великобритания в Европейската икономическа общност. Той  се опасяваше,че специалното отношение на Великобритания към САЩ, може да я превърне в америакнски троянски кон, което да доведе до загуба на френско влияние в европейската общност.

            Де Гол беше настроен АНТИКОМУНИСТИЧЕСКИ. Но той изхождаше от обстоятелството, че в новите условия след 1958 г. не съществуваше никаква опасност от руска инвазия.

            На 27 януари 1964 г. Президентът на Франция призна Комунистически Китай.

През юни 1966 г. Де Гол направи официално посещение в СССР.

Де Гол черпеше своята сила от познаването и съобразяването с историята на Франция.

Де Гол не веднъж отстояваше правото на Франция да прави всичко „като господарка на своята политика и по собствен начин“.

Първият опит с атомно оръжие, извършен през февруари 1960 г. в пустинята Сахара, даде началото на цяла поредица френски ядрени опити, прекратени при управлението на Франсоа Митеран и за кратко възобновени при Жак Ширак. Де Гол нееднократно лично посещаваше атомните обекти, като отделяше огромно внимание както на мирното, така и военното развитие на най-новите технологии.

            По препоръка на проф. Жак Рюеф валутната политика по времето на Де Гол бе силно насочена към златото. През февруари 1965 г. Президентът обяви, че валутния резерв на Франция в долари ще бъде преобразуван по системата на Bretton-Woods в злато. До лятото на 1966 г. Франция повиши по този начин златната част от своя резерв на 86 %. За разлика от други страни, като Германия например,  в същия период Франция направи опит да не остави своето злато във трезорите на американския Federal Reserve, а да изтегли златните си запаси във Франция, „за да не позволи на една чужда сила да има достъп до тях“.

            През 1968 г организираните размирици във Франция отслабиха властта на Де Гол и на 29 април 1969 г. президентът подаде оставка.

            За себе си Шарл де Гол беше казал следното, за което едва ли някой му се сърди:

Je suis un monarchiste, la Rйpublique nest pas le rйgime quil faut а la France.“ („Аз съм монархист, републиката не е формата на управление, от която се нуждае Франция“.

            А бившият президент на Франция Никола Саркози каза в речта си при поемане на поста през 2007 г. даде следната оценка на великия французин:

Аз мисля за генерал де Гол, който два пъти спаси Републиката, върна На Франция независимостта, а на държавата – престижа.



Тагове:   нато-сащ-ес,


Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: iliaganchev
Категория: Политика
Прочетен: 5641324
Постинги: 5026
Коментари: 877
Гласове: 1361
Архив
Календар
«  Октомври, 2024  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031