
Прочетен: 786 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 19.05.2016 00:26

Мнението на немските икономисти за сегашното развитие на Китай, Германия, Южна Корея и Япония и САЩ
德国经济学家对意见 - 中国,德国,韩国,日本 和 美国 目前发展的
Пекин, 17.05.2016
Немски научно-изследователски институт казва:
Китай извършва преход от „страна на копирането“ към „иновационна държава“.
Това се казва в публикувания на 16 май от международната консултантска компания BDO и Хамбургския институт за световна икономика съвместен научно-изследователски доклад.
В доклада се изказва също и предупреждението за това, че в сегашния цифров век се снижава конкурентноспособността на Германия в сферата на високите технологии.
По данни от изследването – в Германия от 2012 до 2014 на 1 милион души са се падали средно по 916 патента, като страната е заемала 5-то място в света.
В същото време в Южна Корея и Япония тези показатели са били съответно 3134 и 2159, което е значително повече отколкото в Германия. При това се забелява, че Южна Корея демонстрира тенденция към повишаване на броя на патентите, а Япония – към снижаването им.
От гледна точка на броя на патентите САЩ изостават от Германия, като при тях на 1 милион души се падат 886 патента, т.е. са сравними с Германия.
В доклада се отбелязва също, че Китай е достигнал значителен прогрес в тази насока, което именно дава основание да се твърди, че Народната република от „страна на копирането“ се превръща в „иновационна държава“: Китай чрез своите 501 патента на 1 милион души е надминал Франция и Великобритания и е застанал на 10-то място.
Авторите на доклада считат, че такива разкрития водят Германия към безпокойство: Германия е престанала да играе толкова важна роля в сферата на глобалните високи технологии. Особено при сегашната вълна на цифровите и мобилните технологии се забелязва намаляване на немските патенти.
„Ако не се положат усилия, Германия няма да може да запази своя международен статус“ – изрази безпокойство по повод намаляването на конкурентноспособността на държавата си директорът на Хамбургския институт за световна икономика – HWWI, проф. Хенинг Фьопел.
ЗАБЕЛЕЖКА: немските медии също отразиха масово на 17.05.2016 тази смущаваща ги новина.
© Какво каза Владимир Владимирович?
СРАВНЕНИЕ МЕЖДУ КИТАЙ И ГЕРМАНИЯ
