Прочетен: 905 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 27.10.2015 17:53
В Свободната държава Бавария индустрията заема трето място в областта на икономиката след държавните и частни услуги и търговията, транспорта и туризма.
Делът на заетите в индустрията е 20,5 % от всички заети в Бавария. Общо за Германия делът на заетите в индустрията е 17,4 %. Заедно с провинция Баден-вюртемберг (24,9 %) и провинция Саар (21,2) Бавария е силният индустриален център на Германия.
Индустриалният дял във Брутния вътрешен продукт за Бавария през 2013 г. е бил 26,8 %, а през 2012 г. 26,8 %. Същият дял в рамките на цяла Германия е 21,8 %.
Индустрията поради изразената за нея техологична ориентация, високата степен на попълване със специалисти, силната изследователска и развойна дейност и високата иновационна сила представлява моторът на стопанството както в Бавария, така и за цяла Германия. Значението на индустрията в Бавария все повече нараства. Свободната държава (това е официалното наименование на Бавария след създаването на ФРГ) в рамките на сравнителния анализ за 45 най-развити страни в света по отношение на качеството на промишлеността заема 3-тото място.
След икономическата криза през 2009 г. изработването на БВП за цялата стопанска сфера както в Бавария, така и в Германия като цяло се резвиваше много положително.
Икономическата структура на бавария през 2013 г. изглежда по следния начин:
· Обществени и частни услуги: 28,2 %
· Търговия, транспорт и туризъм: 25,7 %
· Индустрия: 20,5 %
· Финансиране, наемане и фирмени услуги: 16,4 %
· Строителство: 6,1 %
· Селско и горско стопанство, риболов: 2,0 %
И по своята динамика на икономическо развитие от 2000 г. досега Бавария е винаги сред 10-те най-добри страни, като Китай, Турция или Виетнам.
От традиционните индустриални държави само Швеция има подобни постижения. Към специфичните силни страни на Бавария се отнасят широките производствени вериги и една добра смесица от хайтехиндустрия и медиум-хайтехиндустрия.
Наситеността с инженери като мярка за технологична ориентация на стопанството е 3,2 инженери на 100 социалноосигурени заети, с което превъзхожда общогерманското ниво от 2,7 (данни от 2013 г.)
Изследователско-развойната интензивност (прилагането на ИР в % от БВП) за баварската икономика е 2,4 % при средно 1,9 % за цялата федерация.
Баварските индустриални предприятия (вкл. минното дело и добив на минерали) с 20 или повече служители обхващат в общо 7 010 предприятия 1,2 милиона работещи в тях, които с апостигнали през 2013 г. оборот от 339,2 млрд евро. Това представлява 19,4 % от целия индустриален оборот на ФРГ.
По отношение на обема на оборота и заетостта машиностроенето и производството на автомобили и части за тях заема основно място в баварската индустрия. В тези 2 бранша са заети почти 1/3 от работещите в индустрията и 44,1 % от оборота в нея. Следващите по значимост са браншовете производтсво на електрическо обзавеждане, хранителни продукти, както и производството на прибори за обработка на данни, електронни и оптични изделия, които заемат 6 % баварската индустриална структура по отнопение на заетост и оборот.
В Бавария 41,4 % от всички заети в индустрията работят в отраслите машиностроене, производство на автомобили и авточасти и произвоство на електрически уредби; в рамките на федерацията делът на тези три отрасли е съответно 36,3 %. Тези 3 отрасли дават 50,5 % от целия оборот на индустрията на Бавария, докато същата характеристика за федерацията е 38,4 %.
. . . . .
(следва продължение)