Участието на БАН в 7 Рамкова Програма на ЕС
Проф. Дария Владикова, Председател на Комисията по Европейска интеграция
12.05.2014
Уважаеми колеги,
Бих искала да поздравя всички колеги от БАН чрез виртуалните страници на Форума както със светлия празник на светите братя Св. Св. Кирил и Методий и тяхното дело, така и за куража и решението им като български учени да работят с нашата азбука за интегрирането на Българската наука в Европейското изследователско пространство - процес, твърдо устояван, независимо от препятствията които трябва да се преодоляват. Нека пред Българската наука и българските учени да има повече светли дни.
Поводът за това оптимистично въведение е не само все още празничното настроение след вчерашните тържества, но и резултатите за участието на БАН в 7 Рамкова програма, които тези дни ще бъдат качени в сайта на БАН. Бих искала да припомня и други светли моменти, които дължим на всеотдайността и отговорността на българските учени.
В годината, когато честваме 145-тия юбилей на БАН, може да кажем, че нашите предци създадоха Българското книжовно дружество девет години преди освобождението на България от турско иго, а днешната генерация учени въведе Българската наука в Европейския съюз 4 години преди държавата ни да стане неин пълноправен член. Когато започнаха преговорите за присъединяването на Република България към Европейския съюз, една от първите глави, които бяха отворени и бързо затворени без клаузи, изпитателни срокове, проверки и т.н., бе Глава 17 “Наука“. Затварянето й означаваше, че България е приета в Европейското изследователско пространство. При тази обстановка стартира 6 Рамкова програма (2003-2006 г.), в която българските учени като пълноправни членове имаха право да бъдат не само участници, но и координатори на проекти. Какви бяха резултатите от българското участие - България бе отличена за усвояемост на европейските субсидии в 6 РП. При членски внос 17 млн. евро учените върнаха в страната чрез участието си в проекти 25 млн евро, за което страната ни получи не само официални поздравления, но и намаление на членския внос с 3,2 млн евро за стимулиране на българската наука (заседание на Нар. събрание от 15.09. 2006 г.).
Какво е участието на БАН в 7 РП. Събраната информация от институтите, сверена с официални източници на ЕК, показва, че за периода 2017-2013 г. учените на БАН са спечелили 156 проекта, от които БАН усвоява 29.4 млн. евро – повече от усвоеното от България в 6 РП. При регистрирани подадени 512 проекта успеваемоста е 31%. Ако приемем, че някои институти не са подали пълна информация за неуспешните си опити и завишим с 20% общия брой на подадените проекти, успеваемостта става 25 % , т.е. отново доста над средната за страната (16, 4%) и за Европа (21%) [1,2]. В приложената таблица е дадена по-подробна информация за проектите на БАН в 7 РП.
За мене по-интересна е статистиката за броя на спечелените проекти от 50-те водещи европейски изследователски структури. По данни за периода 2007-2012 структури с подписани между 130 и 150 проекта заемат между 17-та и 23-та позиция [1]. Не знам защо БАН не влиза в тази класация, но резултатът ни поставя на много добро Европейско ниво.
По брой проекти България е на 20-то място между 27-те членки [2]. За периода 2007-2012 са получени 78.5 млн. евро, от които 19.9 млн. евро са насочени към проекти за насърчаване на малки предприятия, т.е. 66% от стойността на проектите (58,6 млн. евро) се разпределят между научните институции (университети и изследователски центрове). Очевидно проектите на БАН в 7 РП осигуряват около 50% от европейките пари за наука, които идват в България.
За жалост БАН получава под 5 % от стойността на проектите в които участва. Ако приемем, че средният брой партньори в проектен консорциум е 10, би трябвало сумата да е 2 пъти по-голяма. Причината за този нисък процент е в позорно ниската часова ставка на българските учени в сравнение с тази на колегите от другите страни.
Това е статистиката, а изводите нека всеки направи сам.
Табличната информация за участието на БАН в 7 РП е изготвена от Комисията по Европейска интеграция и международно сътрудничество към ОС на БАН със съдействието на г-жа Антоанета Матеева от oтдел „Международна дейност, оперативни програми и проекти“ на БАН.
Литература
1. European Commission: Sixth FP7 Monitoring Report, 7 August 2013
2. Smart Specialisation Strategy BULGARIA, Daniela Mineva (Bulgaria) and Lisa Cowey (UK), October 2013
Източник:
http://forum.bas.bg/index.php?topic=13335.msg13543#msg13543