Нови критики срещу правителството на Меркел относно концерните за военна техника
Със стотици милиони евро министърката на образованието и науката Анете Шаван подкрепя научните изследвания в областта на сигурността. Тя насърчава развитието на безпилотни летателни апарати, сензори за взривни вещества и биометрично разпознаване - а големите компании в областта на военната техника се възползват от това.
Сред обществото г-жа Шаван от ХДС обича да се представя за стимулаторка на духовното и на висшата култура. Тя постоянно съобщава числа за получателите на стимулиращите изследванията пари или държи пред авторитетни конференции встъпителните речи. Шаван, която е завършила теология, произнесе последната си реч в средата на юли пред 33-ия международен конгрес по история на изкуствата.
Напоследък обаче обществеността в Германия научи за друг един голям проект на своето образователно и научно министерство, за който досега малко беше чувала. Ресорът на Шаван подкрепя с милиони редица концерни, произвеждащи въоръжения. Средства от бюджета на Министерството са получили добре известни представители на бранша като „Diehl Defence”, „Thales Defence” и „Rheinmetall Defence”. Само „Cassidian”, die военно-техническото направление на концерна „EADS”, получава понастоящем по 7 проекта около 4 мил. евро от изследователския бюджет на държавата.
След ударите на 11 септември 2001 пазарът на военно-техническите продукти се разширява непрекъснато в световен мащаб. Анете Шаван помага на огромната военна индустрия да увеличава възможностите си в този сектор на бизнеса.
В рамките на програмата „Изследвания за цивилна сигурност” нейното министерство даде през изминалите 5 години общо 279 милиона евро, а в началото на 2012 програмата беше удължена. От сега нататък ежегодно ще се вливат по 60 мил. евро.
Някои от проектите звучат като мрачни сценарии от далечното бъдеще,
какъвто е например следният: „Електромагнитна защита на транспортните структури (Emsin): Терористите можели да нападнат немските летища с електромагнитни източници. С това те създават несигурни полета на смущения, които парализират летателната експлоатация и в най-лошия случай биха предизвиквали „катастрофални инциденти”. За Изследователското министерство заплахата още днес е реалност. Такива оръжия са „относително прости” за създаване и представлявали „криминален или даже терористичен потенциал на заплаха”, предупреждава министерството.
Липсват ясно очертани граници между цивилните и военни изследвания.
Министреството инвестира 2,6 мил. евро в проекта „Emsin”. Координатор е фирмата за военна техника „Thales Defence Deutschland”. Към изследователската група принадлежи и израелският производител на смущаващи предаватели „Netline Communications Technologies” който се е ангажирал в „глобалната борба срещу терора”. А бундесверът предоставя своя Научно-изследователски институт по отбранителни технологии, който иначе подсигурява немските войски срещу биологично, химическо и атомно оръжие.
Министерството на отбраната е по принцип компетентно за отбранителните изследвания. Всяка година то отделя за целта около 1 млрд евро за този бизнес. Германия е третият експортьор на въоръжения в света, а във военната индустрия работят 100 хил. души.
Немската общественост се пита:
„Защо тогава и Министерството на науката трябва подкрепя фирмите за оръжия?”