Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.08 15:43 - Kакво и защо се случваше в Афганистан през последните 43 години
Автор: iliaganchev Категория: История   
Прочетен: 227 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 15.08 21:55


Kакво и защо се случваше в Афганистан през последните 43 години

Was und warum  geschah im Afghanistan in den letzten 43 Jahren

            Тъй като съм достатъчно стар и се интересувах от състоянието на света, си спомням съвсем точно, какво се случва в Афганистан от съветското нахлуване до днес!

Weil ich alt genug bin und mich vom Weltzustand immer interessierte, erinnere ich mir ganz genau, was in Afghanistan seit dem sowjetischen Anfall bis heute stattfindet!

Накратко фактите - Kurz die Tatsachen:

Последният крал на Афганистан от 08.11.1933 до 17.07.1973 г. е Мохамед Захир-шах (1914 – 23.07.2007), свален от братовчеда си Мохамед Дауд на 17.07.1973 г. 29 години той е изгнаник в Рим, откъдето се връща през 2002 г.

Афганистан става в продължение на много години арена на борба между двете суперсили – Съветския съюз и САШ.

Oт 1978 г. Афганистан се намира в състояние на нестихваща гражданска война, предизвикана и поддържана от интересите на двете основни световни империи, преди да се засили през последните десетилетия и третата империя.

Тази война започна на 27.04.1978 г., когато Народно-демократичната партия на Афганистан (НДПА) дойде на власт в резултат на военен преврат, известен като Априлската революция.

Как, кога и от кого беше създадена тази партия?

Taзи самоопределяща се (и определяна от т.н. братски партии от семейството на КПСС) „марксистко-ленинска“ партия беше създадена на 1 януари 1965 г., когато аз бях в 5 курс на ВНВМУ „Никола Вапцаров“. За основател се счита афганистанският журналист Нур Мохамед Тараки (1917 - 09.10.1979).

Тараки е роден в пущунско селско семейство, като баща му се е занимавал с т.н. дребна контрабанда, кръстосвайки между Афганистан и Индия. Начално образование завършва в Афганистан, а след това завършва 10-класно английско вечерно училище в Бомбай (Индия). Връща се в Афганистан през 1932 г. и започва работа в компанията за експорт на плодове „Пуштун Трейдинг“ и за добра работа е изпратен в представителството на компанията в Бомбай. Там Тараки за пръв път се среща с комунисти (членове на Индийската комунистическа партия), а също и с ръководителя на Пущунската ненасилствена съпротива срещу британските колонизатори и съратник на Махатма Ганди,  Абдул Гафар-хан (1890 - 1988).

През 1937 г. Тараки се връща в Афганистан, като публикува статии в различни вестници. През 1947 г. става член на обществено-литературното движение „Пробуждаща се младеж“, а от 1951 г. редовно публикува статиите си в ежеседмичника „Разгарящ се пламък“. В творчеството си той описва съдбата на трудовото работничество, селячество и занаятчийство. Автор е и на романи и повести, с които прокарва реалистичните тенденции в афганистанската литература.

През 1952 г. става помощник-директор на Информационната агенция Бахтар, а след това прес-секретар на афганистанското посолство в САЩ. През 1953 г., веднага след назначаването на братовчеда на краля Мохамед Дауд за министър-председател, Тараки на пресконференция в Ню-Йорк заявява, че съществуващите порядки в Афганистан са порядки „подтиснически и автократични, които няма да се изменят в резултат от подмяната на един родственик на краля с друг“. След връщането в Афганистан Тараки е подложен на специално полицейско наблюдение от деспотичното правителство на Мохамед Дауд. Княз генерал Мохамед Дауд (1909 – 28.04.1978) e премиер от 1953 до 1963, държавен глава и премиер от 1973 до 1977 г. и последен президент на Афганистан преди Априлската революция от 1977 до 27.04.1978 г. През 1963 г. Нур Мохамед Тараки за пръв път посещава СССР, като тогава партиен и държавен ръководител е все още Никита Хрушчов.

Другите главните съветски послушници в Афганистан

Вторият генерален секретар:

Хафизула Амиин (0.08.1929 - 27.12.1979) - член на Политбюро на ЦК на НДПА, министър на външните работи (1978 - 1979), министър на отбраната, министър-председател, генерален секретар на ЦК на НДПА и председател на Революционния съвет на Афганистан (1979).

Третият генерален секретар:

Бабрак Кармал (6.01.1929, Кабул, - 1-3.12.1996, Москва) –

27.12.1979 – 04.05.1986 - генерален секретар на ЦК на НДПА,

Председател на Революционния съвет на Афганистан (27.12.1979 – 24.11.1986)

Председател на министерския съвет (27 декабря 1979 — 11 июня 1981)

 

САЩ и членки на НАТО покрепят с оръжие талибанското движение и то им се отблагодарява, като ги прогонва постепенно от страната...

 




Гласувай:
1
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: iliaganchev
Категория: Политика
Прочетен: 3587552
Постинги: 3466
Коментари: 877
Гласове: 926
Архив
Календар
«  Септември, 2021  
ПВСЧПСН
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930